Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy

Opis organizacji

Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy powstało w 2019 roku z siedzibą w Gminie Kosakowo. Głównym celem naszego Stowarzyszenia jest promocja, oraz wsparcie działań dotyczących zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Kaszub Północnych i Pomorza z wiodącym hasłem” Ocalić od zapomnienia” . Promocja tradycyjnych, regionalnych produktów, towarów i usług, walorów przyrodniczych oraz historycznych regionu, z zachowaniem ochrony środowiska, poprzez wspieranie postaw proekologicznych i rozwiązań przyjaznych środowisku. Działalność na rzecz tradycyjnej turystyki kulturowo-kulinarnej (sztuka kulinarna jako markowy produkt turystyczny regionu). Współpracujemy z wieloma pomorskimi NGO, samorządami, szkołami, oraz lokalną społecznością, a współpraca ta daje nam wiele satysfakcji w myśl zasady, że „Razem można i więcej i lepiej”. Organizowaliśmy i braliśmy czynny udział w 100 Leciu Zaślubin Polski z Morzem, w Światowym Zjeździe Kaszubów 2021 w Pucku. Organizujemy wydarzenia i stoiska promujące produkty tradycyjne i regionalne Kaszub Północnych, Włączamy się także w działalność humanitarną i dobroczynną, związaną z przeciwdziałaniem Covid 19, z pomocą dla uchodźców z Ukrainy a także w WOŚP. Prowadzimy także działalność wydawniczą, w tym, opracowanie i wydanie broszur kulinarnych z warsztatów i pokazów ,dotyczących dziedzictwa kulinarnego Kaszub oraz wydanie broszury z okazji roku Partnerstwa Samorządowego w Powiecie Puckim- na zlecenie Starostwa Powiatowego w Pucku.

Śledź nasze aktualizacje na facebooku

Zespół

Elżbieta Szwedko

Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia, dyplomowana ekonomistka, menadżer

Alina Merchel

Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia, Sołtys Mostów z 18- letnim stażem

Opis realizowanych inicjatyw społecznych

Wyróżnienia i nagrody
  • Perła 2021w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów, za najlepszy polski produkt regionalny. – za Śledzia Mancowego po Kaszubsku
  • wnioski oraz wpis tradycyjnych kaszubskich potraw na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Województwa Pomorskiego. –
  • Nominacja w konkursie o Laur Marszałka Województwa Pomorskiego 2021. –
  • Wyróżnienie na XI Gali Bursztynowej Kogi ( Marzec 2020 rok),
  • Nagroda i wyróżnienie na XXVI Gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego za debiut roku ( Grudzień 2020) – „Pakiet Szyty na Miarę”.

Bursztynowe Mieczyki mają w kraju najdłuższą historię honorowania za wybitne osiągnięcia organizacji pozarządowych i jako pierwsi w Polsce tę nagrodę zapoczątkowali. W tym roku kontynuujemy obrany kurs i założone wcześniej cele, czyli będziemy organizować tematyczne warsztaty, szkolenia, festiwale,w tym lipcowe Mechelińskie Flądrowanie. Od czerwca do września będzie można zobaczyć nas także we Władysławowie, gdzie w ścisłej współpracy z Panem Burmistrzem , poprowadzimy organizację Targowiska Miejskiego produktów tradycyjnych i regionalnych Kaszub Północnych, na które już serdecznie zapraszamy od 16 czerwca. Ponadto będziemy realizować projekty związane z wpisem na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ,czyli w ruch pójdą obrzędy, zwyczaje oraz kultura Nordy . Angażujemy się także w działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Galeria

INSPIRUJĄCE LEKCJESKUTECZNEGO ZARZĄDZANIAPOMORSKIMI NGO
Skip to content