Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór "Morzanie"

Opis organizacji

Kaszubski Regionalny Chór Morzanie został założony 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza – Józefa Klebbę. Jest amatorskim chórem regionalnym promującym kulturę kaszubską. W swej krótkiej działalności chór dał ponad 100 koncertów. Może poszczycić się wieloma nagrodami:

  • I-ej na Przeglądzie Pieśni Kaszubskiej – Wierzchucino 2002,
  • I-ej na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu – Dębogórze 2003,
  • wyróżnienia za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu – Wejherowo 2004.

Chór brał udział w II i III Zlocie Chórów Ziemi Jarocińskiej, a także w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie w 2004 roku. Znaczącymi dla zespołu wydarzeniami były zaproszenia: do udziału w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w dniu 31 sierpnia 2005 roku oraz uczestnictwa w II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Toszku. W 2006 roku odbył swą pierwszą podróż zagraniczną na Litwę – koncerty w Wilnie i Duksztach. W 2008 r. odbył pierwsze tourne koncertowe po Włoszech , śpiewając w najpiękniejszych miastach Włoch począwszy od S.Giovanni. Rotundo, Rzym, Loreto, Assimi ,Venezia, Florencja a kończąc w Zakopanym . W grudniu 2006 roku wraz z innymi chórami Rady Chórów Kaszubskich, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku wziął udział w koncercie z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej, wykonując kantatę J. Łuciuka „Kaszebe”. A grudzień 2007 roku to nagroda specjalna „Bursztynowy Mieczyk” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pasję i zaangażowanie w promocję kultury muzycznej, zwłaszcza kultywowanie kultury i tradycji kaszubskiej. Chór „Morzanie” jest pomysłodawcą i organizatorem imprez kulturalnych na terenie gminy Kosakowo takich jak: Spotkania Chóralne; Festiwal Kolęd Kaszubskich; Goście Chóru „Morzanie”; Dni Kosakowa w Rewie.

Repertuar zespołu obejmuje utwory od renesansu do współczesności (m.in. Wacław z Szamotuł, M. Gomółka, J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Mendelssohn, S. Moniuszko, F. Nowowiejski, I. J. Paderewski, J. Maklakiewicz), kolędy i pastorałki, a także wiele pieśni i melodii ludowych z różnych regionów. Dominującą część repertuaru stanowią pieśni tematycznie związane z Kaszubami i morzem. W 2004 roku wydał swą pierwszą płytę CD, a na Boże Narodzenie 2007, dzięki pomocy wójta gminy Kosakowo, płytę z kolędami. Siedziba chóru znajduje się w Domu Kultury w Pierwoszynie. Prezesem zespołu jest Hildegarda Skurczyńska, a dyrygentem i kierownikiem artystycznym Przemysław Stanisławski

Odwiedź naszą witrynę

Śledź nasze aktualizacje na facebooku

Zespół

Ewa Browarczyk

Prezes

Dorota Kowalska

Wiceprezes

Alicja Krause

Skarbnik

Lidia Kaszuba

Sekretarz

Ryszard Skrobczyński

Członek stowarzyszenia

INSPIRUJĄCE LEKCJESKUTECZNEGO ZARZĄDZANIAPOMORSKIMI NGO
Skip to content